Exotické a lokálne suroviny pre Vašu kuchyňu a prevádzku
Pestovanie zemiakov
Pestovanie zemiakov

Pestovanie zemiakov

Pestovanie zemiakov môže byť vďačným a relatívne jednoduchým záhradníckym úkonom.

Podrobný návod, ako pestovať zemiaky:

  1. Výber odrody: Vyberte si odrodu zemiakov vhodnú pre Vaše podnebie a podmienky pestovania. Niektoré populárne odrody zahŕňajú Russet, Yukon Gold, Red Pontiac a Kennebec. Sadbové zemiaky si môžete kúpiť v záhradných centrách alebo online.
  2. Príprava sadbových zemiakov: Asi dva týždne pred výsadbou umiestnite sadbové zemiaky na dobre osvetlené miesto s teplotami okolo 15-21 °C. Tento proces, známy ako chitting, umožňuje zemiakom klíčiť.
  3. Príprava pôdy: Zemiaky uprednostňujú kyprú, dobre priepustnú pôdu s pH medzi 5,5 a 7,0. Pripravte pôdu odstránením buriny, skál alebo úlomkov a pridaním organickej hmoty, ako je kompost alebo starý hnoj, aby sa zlepšila úrodnosť pôdy.
  4. Výsadba: Naklíčené sadbové zemiaky vysádzajte, keď teplota pôdy dosiahne približne 7 až 10 °C. Vykopte plytké zákopy hlboké asi 10 až 15 cm a vzdialené od seba 60 cm. Umiestnite sadbové zemiaky klíčkami nahor a rozmiestnite ich vo vzdialenosti asi 30 cm od seba vo výkope.
  5. Ohŕňanie: Ako rastliny zemiakov rastú, budú produkovať podzemné stonky a hľuzy. Aby ste podporili vývoj väčšieho počtu hľúz a chránili ich pred slnečným žiarením (ktoré spôsobuje zelenanie), rastliny „kopte“. To zahŕňa postupné nakopenie pôdy okolo základne rastlín, keď rastú, pričom odkryté budú iba vrchné listy.
  6. Polievanie: Zemiaky vyžadujú stálu vlhkosť, aby správne rástli. Zavlažujte rastliny pravidelne, pričom sa zamerajte na asi 2,5-5 cm vody za týždeň, buď zrážkami alebo zavlažovaním. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu, pretože to môže viesť k chorobám alebo hnilobe.
  7. Hnojenie: Pred výsadbou zapracujte do pôdy vyvážené hnojivo. Okrem toho môžete rastliny obliecť hnojivom bohatým na dusík, keď budú rastliny vysoké niekoľko palcov. Pre správnu aplikačnú dávku postupujte podľa pokynov na obale hnojiva.
  8. Kontrola škodcov a chorôb: Dávajte pozor na bežných škodcov zemiakov, ako sú pásavky zemiakové, vošky a hľuzovky zemiakové. Zvážte použitie organických metód kontroly škodcov alebo sa poraďte s miestnym záhradníckym centrom, kde nájdete vhodné insekticídy. Monitorujte rastliny na príznaky choroby, ako je neskorá pleseň alebo skorá pleseň, a v prípade potreby okamžite podniknite kroky.
  9. Zber: Zemiaky sú zvyčajne pripravené na zber, keď rastliny odkvitnú a lístie začne žltnúť a odumierať. Jemne kopte okolo základne rastlín, aby ste nepoškodili hľuzy. Zbierajte „nové zemiaky“ tak, že opatrne odstránite menšie hľuzy bez toho, aby ste vytrhli celú rastlinu. V prípade zrelých zemiakov nechajte šupky stvrdnúť tak, že ich necháte v zemi týždeň alebo dva po tom, ako listy odumrú.
  10. Skladovanie: Zozbierané zemiaky ošetrite umiestnením na chladnom, tmavom a dobre vetranom mieste asi na 1-2 týždne. Potom ich uložte na chladnom 7-10 °C, suchom mieste s nízkou vlhkosťou, aby ste zabránili klíčeniu alebo hnilobe.

Pamätajte, že špecifické podmienky a postupy pestovania sa môžu líšiť v závislosti od vašej lokality a odrody zemiakov. Vždy je užitočné poradiť sa s miestnymi záhradníckymi zdrojmi alebo skúsenými záhradníkmi vo Vašej oblasti, aby vám poskytli osobné rady.