Exotické a lokálne suroviny pre Vašu kuchyňu a prevádzku
Kapusta ako surovina
Kapusta ako surovina

Kapusta ako surovina

Kapusta je všestranná zelenina, ktorá sa dá použiť ako surovina na rôzne spôsoby.

Použitie kapusty ako suroviny:

  1. Šaláty: Kapusta je obľúbenou prísadou do šalátov. Môže sa nastrúhať alebo nakrájať na tenké plátky a zmiešať s inou zeleninou a dresingmi, čím vytvoríte chutné a výživné šaláty. Coleslaw je napríklad klasický šalát s strúhanou kapustou a dresingom.
  2. Fermentácia: Kapusta sa široko používa vo fermentačných procesoch na výrobu potravín, ako je kyslá kapusta a kimchi. Tieto tradičné fermentované potraviny sa vyrábajú konzervovaním kapusty soľou a umožnením prospešným baktériám, aby ju časom skvasili. Kvasená kapusta je nielen chutná, ale aj bohatá na probiotiká a prospešné enzýmy.
  3. Zábaly a rolády: Kapustové listy sa dajú použiť ako prírodný zábal na rôzne plnky. Často sa používajú na výrobu kapustových roliek, kde sú listy plnené zmesou mäsa, ryže a korenia. Kapustné listy sa dajú použiť aj ako zdravšia alternatíva tortilly alebo chleba na prípravu zábalov.
  4. Polievky a dusené jedlá: Kapusta môže pridať textúru a chuť polievkam a duseným pokrmom. Môže sa nasekať alebo nastrúhať a pridať do vareného vývaru spolu s inou zeleninou, mäsom a korením. Kapustové polievky sú obľúbené v mnohých kuchyniach po celom svete a môžu byť výdatným a výživným jedlom.
  5. Praženica: Kapusta môže byť skvelým doplnkom k praženici. Jeho chrumkavá textúra a jemná chuť dopĺňajú rôzne vyprážané jedlá. Môže sa nakrájať alebo nastrúhať a pridať do praženice ku koncu procesu varenia, aby sa zachovala chrumkavosť.
  6. Šťavy a smoothies: Kapustu možno odšťaviť alebo rozmixovať do smoothies pre výživnú dávku. Zatiaľ čo chuť surovej kapusty môže byť pre niekoho silná, jej kombináciou s iným ovocím a zeleninou môžete vytvoriť osviežujúci a zdravý nápoj.
  7. Kapustové zábaly a tacos: Veľké kapustné listy môžeme použiť ako náhradu tortilly v zábaloch a tacos. Poskytujú nízkosacharidovú, bezlepkovú možnosť a môžu byť naplnené rôznymi náplňami, ako je grilovaná zelenina, mäso alebo fazuľa.

Toto je len niekoľko príkladov, ako sa dá kapusta využiť ako surovina. Jej všestrannosť a nutričná hodnota z nej robí obľúbenú surovinu v oblasti kulinárstva.